8 Ekim 2014 Çarşamba

Z Nation’dan The Walking Dead çıkarsa!


Günümüzün iyi zombi dizisi olan The Walking Dead’in 5. Sezonunun başlamasına sayılı günler kala zombi dizisi tutkunları için başka bir alternatif daha ekranlarda boy göstermeye başladı. Yabancı dizilerde yaşanan zombi akımına yeni eklenen Z Nation’ın şimdiye kadar 4 bölümü oynadı ve ilk bölümünden itibaren fenomen dizi The Walking Dead ile kıyaslanmaya başlandı. Zombi dizilerini kaçırmayan biri olarak Z Nation ‘un fazlasıyla taklit koktuğunu söyleyenlerin arasında bulunduğumu bilmenizi isterim. Zombi dizilerini yakından takip edenler Z Nation'ın The Walking Dead'e benzerliğini zaten hemen farkedebilirler.  Zombi virüsünün dünyayı sarmasını ve geride sağlam kalan bir grubun bu virüse karşı bağışıklık kazanmış birini sağ salim laboratuvara götürme çabalarını konu alan Z Nation’ın The Walking Dead ile benzerliklerini detaylıca inceleyelim

·         *Her iki dizinin de temelinde dünyayı kasıp kavuran zombi istilasına karşı hayatta kalan bir grup insanın yaşam mücadelesi bulunuyor.

·         *Z Nation’un karakterlerinin New York’tan Kalifornia’ya, The Walking Dead’in karakterlerinin ise Atlanta’dan Washington’a gitmek için ciddi çabaları var.

·        * Her iki dizinin başrol oyuncuları da hem görünüm hem karakter olarak birbirleirni andırıyorlar. Mesela her ikisi de sakallı ve her ikisi de yanlış kararlar alabilecek kadar merhametli ve insanlıklarını kaybetmemiş durumdalar. Lider olmalarına rağmen duygusal hareket etmekte ustalar.

·         *Her iki dizide de zombiye dönüşmüş çocuklar ve bebekler kullanılarak daha vurucu etki yaratılıyor.

·         *Her iki dizide de farklı insan gruplarının birbirleri ile savaşlarına tanık oluyoruz.

Gelelim farklılıklara;

·       *  Z Nation’da vatandaş Z ciddi anlamda fark yaratacağa benziyor. Tüm dünyayı uydu aracılığı ile kontrol eden vatandaş Z, ilerleyen bölümlerde daha etkin olacak gibi. Vatandaş Z, dizinin olası gerilimine sevimlilik katacak.

·        * Z Nation’un zombileri The Walking Dead zombilerine göre daha saldırgan ve çok ama çok daha hızlılar. Hızlı zombileri sevmeyen biri olarak bu konu benim için eksi sayılır.

·          

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder