19 Nisan 2014 Cumartesi

The Following - Bir katil draması


Eşimle birlikte yeni keşfettiğimiz The Following, müzikleri ile dikkat çeken bir seri katil draması. Aksiyonu bol, stratejik öğelerin öne çıktığı dizinin sanıyorum 4 gün içerisinde ilk sezonu oluşturan 15 bölümü geride bıraktık. Bugün 2. sezonuna başlayacağımız dizinin ilk sezonu zaman zaman 'Bu kadar da olur mu yaaa!' dedirtse de geriliminden ödün vermeyerek üst noktada heyecan sunuyor. Oyuncu kadrosuyla, müzikleriyle, dramatik flashbackleri ile, seri katilli yapımlara farklı bir açıdan bakmasıyla dikkat çekici olsa da ben yinede büyük beklentilere girmeyin derim. Evet dizimiz oldukça hoş vakit geçirmemizi sağlıyor ama sakın haa konusunda mantık aramayın. Seri katilimiz Joe Carrol'ın olduğu vurgulanan ancak bir türlü gözler önüne serilemeyen manipule etme yeteneği sonucunda kendi canlarından dahi vazgeçen tarikatçı katillerimiz, süper ötesi beceriksiz FBI ajanlarımız ve kalabalıkta alenen cinayet işleyip elini kolunu sallayarak mekandan ayrılan yeni yetme katilleri görmezden gelirseniz dizinin heyacanına ve akışa kendinizi bırakın derim.
"FBI Amerika Birleşik Devletleri'nde hemen hemen 300'den fazla aktif seri katil olduğunu tahmin etmektedir. Bu katiller birbirleriyle iletişim kurmak için bir yol bulurlarsa ne olur? Ya da birlikte çalışıp ülke çapında ortaklıklar kurarlarsa? Zeki bir psikopat seri katil diğerlerini bir araya getirir ve bir hayran kitlesi oluşturursa neler yaşanır?... " gibi soruların çerçevesinde gelişen The Following kadrosunda en başta Kevin Bacon var. Onun yanına James Purefoy gibi bir isim var ki izlemek keyif veriyor. Seri katil ve FBI ajanı arasında bir türlü paylaşılamayan Claire Matthews karakterini canlandıran Natalie Zea ise sevilen dizilerden hatırlanacak bir isim. Senaryo Scream,Faculty filmlerinin senaristi Kevin Williamson'a ait. Yalnız tüm bunlar beklentilerinizi üst seviyelere çekmesin. heyecan arayanlar için kaçırılmaması gereken bir dizi sadece.
Dizide ayrıca Edgar Allan Poe ismi sıkça geçiyor. Bir katilin, daha doğrusu edebiyata düşkün bir katilin sevdiği, örnek aldığı bir isim sadece. Ve bu doğrultuda bir kaç eylemi de Poe kitaplarına ithaf ediyorlar.İlk sezon  seri katil Joe Carrol'ın ailesini toparlama ve Ryan Hardy'i yıpratma sezonu olmuş bakalım 2. sezon neler yaşanacak.

Aranızda izleyenler var mı? Yorumlarınızı bekliyorum.


1 yorum:

  1. Çok beğenerek izlemiştim ilk sezonu fakat sezon finalinde beklenmedik olaylar yaşanmıştı. 2.sezonu izlemedim henüz:)

    YanıtlaSil